Naši kandidáti prosazují naprosto transparentní městský úřad, zveřejňování veškerých dokumentů a smluv na internetových stránkách městské části a aplikaci registru smluv do fungování veřejné správy.

obrazek

Věslav Michalík, místopředseda Krajského výboru STAN ve Středočeském kraji

autor je Věslav Michalík, místopředseda Krajského výboru STAN ve Středočeském kraji

V naší obci zveřejňujeme všechny smlouvy již několik let

Koncem ledna proběhl kongres ODS. Máme nové tváře v jejím čele. Pravicový volič by měl mít novou naději. Slova jsou slova a činy jsou činy. Stačily dva dny k tomu, aby se ukázalo, že cesta k otevřené a neklientelistické ODS bude ještě hodně dlouhá.

Oč jde? Sněmovna projednala v prvním čtení zákon o registru smluv. Myšlenka je to jednoduchá. Budou li obce, ale také všechna ministerstva a jejich organizace, zveřejňovat všechny uzavírané smlouvy, bude mnohem složitější uzavírat v anonymitě smlouvy hloupé, nevýhodné či jakkoli jinak pofidérní. Kdokoli se může kdykoli podívat, za co se platí z veřejných peněz, komu a kolik.

Hned na to se ozvali starostové z ODS (např. zde) s tím, že takovéto zveřejňování smluv představuje další administrativní zátěž pro obce, že to nebude mít žádný přínos k transparentnosti, že bude docházet ke zneužití údajů, k manipulaci a kdoví k čemu ještě.

V naší obci zveřejňujeme všechny smlouvy již několik let, obdobně se chovají třeba v Českých Budějovicích, v Ondřejově, Semilech. Od loňska s tím nemá problém celý Liberecký kraj. Všichni, kdo tak činíme, můžeme z praxe potvrdit, že dodatečné náklady jsou blízké nule, že žádná protistrana, která chce s námi obchodovat, nemá problém se zveřejněním (a pokud má, tak s námi neoobchoduje), že k žádnému zneužití nedochází. Má to celé jeden jediný a velký efekt. Kdokoli se může kdykoli podívat, co se z hlediska smluvních vztahů na obci děje. U nás navíc ještě zveřejňujeme měsíčně všechny platby nad 10.000 Kč vyjma zaměstnaneckých výplat. Důvěra občanů v systém výrazně stoupá, pokud jim dáme možnost si kdykoli zkontrolovat co potřebují, aniž by o to museli někde poníženě žádat, či být dokonce odmítáni, že se jedná o obchodní tajemství.

Vážení kolegové starostové, nejen z ODS. Nebojte se zveřejňování informací. Opusťte své staré návyky. Otevřte se občanům. Přestaňte uvažovat elitářsky. Občan je dost chytrý na to, aby posoudil smluvní vztah, do kterého vstupujeme jako jeho volení zástupci a za jeho peníze.