Politika se od roku 1989 postupně změnila na boj o koryta. Vytratil se původní smysl odvozený od latinského termínu pro správu obce či věcí veřejných. Dnes a denně můžeme číst zprávy z denního tisku, které jsou příkladem toho, že se politika stala nástrojem k získání osobního prospěchu a obohacení.

Bohužel to není případ jen vrcholové politiky, ale také té na komunální úrovni. Jak je patrné z následujícího textu, současné vedení radnice Prahy 22 zvolené v roce 2010 za ODS si chce pojistit svůj vliv na městskou část i po volbách. Je si totiž moc dobře vědomo toho, že na značku ODS se letošní volby do zastupitelstev nevyhrají. Hledají proto logicky způsob, kterým by si zabezpečili bezproblémové vládnutí i na další čtyři roky.

Čeho se tedy opravdu bojíme?

Vedení radnice zvolilo způsob, který známe i z vrcholové politiky – tedy převlékání stranických triček. Tím dojde ke zmatení voličů, kteří spíše než na konkrétní lidi slyší na značku strany či hnutí. Máme velmi závažné důvody se domnívat, že na Praze 22 došlo k účelovému rozdělení dosud vládnoucí ODS. Část garnitury koketovala s hnutím ANO, které se veze na vlně popularity, další část se přesunulo do hnutí PRO PRAHU, za kterým stojí bratr známého miliardáře a developera Radima Passera a poslední část zůstala v ODS. 

Naše zdroje z hnutí ANO nám potvrdily, že v jednu dobu byl skutečný tlak dostat Collerovy lidi do hnutí na přední místa kandidátky. K hnutí ANO měla jeden čas velmi blízko tajemnice MČ, paní Jandová. Skutečným důkazem dostat své lidi na ANO kandidátku byla pak paní Kateřina Kaňoková, která se s velkým úsilím chtěla dosadit přímo na první místo. Nakonec však skončila na Collerově kandidátce hnutí PRO PRAHU. Ve stejném hnutí skočil s Collerem i místostarosta Martin Turnovský. Za ODS by měla kandidovat velmi kontroverzní osoba Martina Langmajera. Ten byl místostarostou Prahy 22 do roku 2010, odkud poté přesídlil na Magistrát hl. města Prahy. Zde za éry Pavla Béma působil jako radní pro územní rozvoj.

Pokud se opravdu naplní tento černý scénář, mají se obyvatelé Prahy 22 na co těšit. My doufáme, že se tato vize nevyplní. Jsme přesvědčeni o tom, že koalice PRO PRAHU, ANO a ODS by byla pro Prahu 22 totální katastrofa a pokračování prodeveloperského trendu.