Dnes jsem měl možnost jako jeden z mála obyvatel Prahy zhlédnout první veřejné promítání dokumentárního filmu s názvem PLÁN. Za tímto povedeným dokumentem mapující vznik pražského územního plánu stojí režisér Benjamin Tuček. Natáčení scenáristy a režiséra Tučka začalo už v roce 2009. Filmaře zaujal fakt, že proti konceptu nového územního plánu, na kterém pracoval pražský magistrát v čele s Pavlem Bémem (a Martinem Langmajerem) od roku 2008, podalo námitky přes 18 tisíc občanů.

Dokument hodnotím velmi kladně a jako zastánce teze, že nejlepší občan je občan vzdělaný a osvícený, se pokusím dostat tento dokument i k nám, např. do Uhříněveského divadla. Ihned po projekci se mi podařilo domluvit zapůjčení filmu od distributora, takže věřím, že se obyvatelé Prahy 22 budou moci s tímto dokumentem v co nejbližší době seznámit.

Pokud byste nechtěli čekat, níže uvádím několik termínů projekcí.

  • 18. 9. 19:00 – KC Zahrada, Jižní Město
  • 24. 9. 19:00 – Národní technická knihovna, Praha 6
  • 29. 9. 20:00 – Kino Aero, Praha 3
  • 6. 10. 19:00 – DOX, Praha 7
  • 9. 10. 19:00 – Café V lese, Praha 10

Vojtěch Zelenka, lídr kandidátky STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo Plán se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by se dalo stavět.