Není snad nikdo, kdo by v posledních měsících nezaznamenal kauzu bývalého předního představitele hnutí STAN Petra Hlubučka. Média nás informují o této kauze v podstatě neustále, a je tomu tak dobře. Jak moc si informace přetřídíme a ověříme, je už jen na nás. V našem právním státě sice ctíme presumpci neviny, ale obvinění z korupčního jednání jsou natolik závažná, že ani my, kandidující za Starosty a nezávislé v Praze 22, nad nimi nechceme a nebudeme zavírat oči. 

I nás, kteří jsme pana Hlubučka neznali osobně, obvinění z poměrně závažných trestních činů, zasáhla. Už jen proto, že ve stínu toho všeho bylo nejvíce pošpiněno právě jméno našeho hnutí. Prosím ale, aby naše kandidující „pětadvacítka“ nebyla jakkoli s touto kauzou spojována. Stejně tak, jako zřejmě nikdo nespojuje jméno současného starosty, kandidujícího v minulých volbách za ANO, s Babišovou kauzou Čapí hnízdo, nebo brněnskou kauzou Stoka. A našli bychom i další možná i nemožná spojení.

Mnoho z jedinců, a některých členů či příznivců STAN nevyjímaje, se domnívá, že šlo o pochybení jednotlivce. Opak je ale pravdou. Vzhledem k počtu obviněných jde o systémové selhání řízení a vnitřních kontrolních mechanismů, ať už jde o dozorčí radu Pražských služeb či dozorčí radu Dopravního podniku hl. m. Prahy. Co dalšího ještě vyjde najevo, nevíme. Doufáme jen, že celé trestní řízení bude probíhat důkladně, transparentně a obžalovaní budou v případě shledání viny spravedlivě potrestáni.

Korupční aféra ve hnutí STAN dává dostatek nabité munice politické konkurenci, včetně té na komunální úrovni. Mnoho z kandidujících za jiné politické strany, hnutí a sdružení v Praze 22 si jistě mne ruce, jak jim to vlastně všechno jednání pana Hlubučka před volbami ulehčilo, jak se jim budou lépe sbírat politické body. 

Mnohým z nekandidujících tato kauza zase umožnila polechtat si svoje ego na účet třeba Vojty Zelenky, anebo nás ostatních. Přesto kandidujeme a na našem rozhodnutí se nic nemění. Za značkou STAN stojí mnoho kvalitních osobností. Chceme tu být pro vás, pro obyvatele naší městské části. Té městské části, která si zaslouží být moderní, udržitelná a silná.

Mgr. et Mgr. Eva Vaňkátová
pedagožka na ZŠ U Obory, lektorka primární prevence, vyučuje mediální výchovu