Kromě voleb do zastupitelstva naší MČ budou v říjnu voliči rozhodovat i o složení velkého, magistrátního zastupitelstva. Zde budou mít na výběr z 29 kandidátek, zatímco v Praze 22 jich bude na výběr pouze sedm.

Do celopražského klání o magistrátní místa jde i kandidátka hnutí Pro Prahu, která si však pro tyto volby zvolila název STAROSTOVÉ PRO PRAHU. Je na místě voliče upozornit, že tato kandidátka nemá nic společného s naším hnutím STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (STAN). Hnutí pro Prahu pravděpodobně záměrně využilo slovo starostové, aby zmátlo pražské voliče. Vedení pražského hnutí STAN v čele s Petrem Hlubučkem je přesvědčeno, že Starostové pro Prahu se svým názvem úmyslně snaží vyvolat dojem, že se jedná o kandidátku pražské odnože hnutí STAN.

Za magistrátní kandidátkou Starostů pro Prahu (hnutí Pro Prahu) stojí celá řada politických přeběhlíků, kterým jejich domovské strany z nejrůznějších důvodu neumožnily kandidovat na předních pozicích. Naleznete zde tedy např. bývalé členy TOP09 Jiřího Nouzu (zastupitel hl. města Prahy), Vladislavu Hujovou (starostku Prahy 3), Miroslava Zeleného (starostu Prahy 5), dále např. Ivanu Cabrnochovou ze strany Zelených (radní Prahy 10), Vladimíra Nováka za ČSSD (starostu Prahy 10), starostku Prahy 20 Hanu Moravcovou za STAN či Karla Fischera (Demokraté Jana Kasla, ODA), který celou kandidátku vede.

„Pan Fischer slíbil, že nepoužijí ve volbách jméno ‚starostové‘, ale ten slib nedodrželi,“ komentoval postup hnutí Pro Prahu pražský předseda STAN Petr Hlubuček a dodal, že podle této logiky by STAN mohl příště kandidovat například pod názvem „ODS pro Prahu“ či „ANO 2021“.

Hnutí Starostové a nezávislí podalo proti tomuto postupu žalobu u Městského soudu v Praze. Ten ale stížnosti nevyhověl a tudíž může hnutí Pro Prahu dále kandidovat pod názvem Starostové pro Prahu.

STAN v magistrátních volbách kandiduje v koalici s TOP09 pod názvem „Spojené síly pro Prahu“. Tuto koaliční kandidátku doplňuje ještě podpora od KDU-ČSL, Demokratů Jana Kasla či strana LES.

Je na místě poděkovat i našim politickým konkurentům z hnutí Pro Prahu 22, kteří se nesnížili k podobnému kroku a kandidují pod názvem Pro Prahu. Těžko si umíme představit situaci, kdy by voliči v Praze 22 stáli před rozhodnutím, kteří Starostové jsou ti praví. Zda ti Starostové pro Prahu nebo Starostové a nezávislí.