Kdy jste vznikli?
V listopadu 2013 se konala první schůzka, která položila základní stavební kameny naší kandidátce i naší činnosti.

Z jakého důvodu jste si vybrali politické hnutí Starostové a nezávislí?
Hnutí STAN vyznává velmi liberální způsob vedení. Jeho členové nejsou nijak vázání svou příslušností k tomuto hnutí a rozhodují se na základě svého vlastního svědomí. Vedení hnutí STAN je přesvědčeno, že místní kandidáti nejlépe vědí, co je pro jejich obec nejlepší. Proto se v tomto hnutí nesetkáte s tím, že by vám „shora“ někdo něco nařizoval.

Proč kandidují dohromady Starostové a nezávislí spolu se Svobodnými?
Protože jsme se shodli na tom, že naše městská část potřebuje výraznou obměnu vedení na radnici. Zároveň vyznáváme pravicové hodnoty. Společná spolupráce bude prospěšná pro obě strany a jsme díky tomu schopni cílit na širší skupinu voličů.

Bydlí vaši kandidáti na území Prahy 22?
Ano, všichni do jednoho mají na území Uhříněvsi, Pitkovic a Hájku nejen trvalé bydliště, ale skutečně zde také bydlí. To samé bohužel nemůžeme říci o některých zástupcích z ODS, hnutí Pro Prahu či TOP09.

Jakou politickou minulost mají za sebou vaši kandidáti?
V drtivé většině žádnou, nebyli tedy členy žádné politické strany. Na kompletní seznam politické minulosti se můžete podívat zde.

Jak jste sestavovali kandidátku?
Hlavním kritériem pro pořadí kandidátů bylo to, jak moc se chtějí zapojit do práce v zastupitelstvu a jakých výsledků již dosáhli. Na přední místa jsme nominovali silné a schopné osobnosti, které mohou být pro městskou část přínosem. Na zadních pozicích naopak najdete naše podporovatele, kteří se v zastupitelstvu angažovat nechtějí, ale velmi intenzivně s námi spolupracují. Sestavování kandidátky se obešlo bez jakýchkoliv střetů. Dá se říci, že od května 2014 postupně krystalizovala až do její výsledné podoby.

Jak jste vybírali kandidáty?
Byla to klasická ukázka metody sněhové koule, tedy postupné nabírání sympatizantů přes známé. Za nového sympatizanta se musel vždy někdo „zaručit“. Neoslovovali jsme neznámé osoby, např. podnikatele.

Co vám vadí na současném vedení městské části?
Je toho opravdu mnoho. Asi nejsilnějším impulsem pro boj o místa v zastupitelstvu je skrytý klientelismus, který na místní radnici panuje. Během čtyř volebních období se povedlo zástupcům za ODS Prahu 22 totálně ovládnout. Vadí nám, že se problémy Prahy 22 schovávají za bohulibé fíkové listy (divadlo, lékařský dům, městský park) a veřejnost nemá o vnitřním chodu radnice ani ponětí. Samozřejmě nám vadí i totálně nezvládnutý populační boom v posledních deseti letech, rozprodávání obecních pozemků za podivné ceny, či místní Uhříněveský zpravodaj, který slouží vedení radnice jako klasická hlásná trouba. Jako příklad můžeme uvést tvrzení pana starosty Collera, že MČ hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Není to pravda, jelikož průměrně za posledních 8 let nateklo do obecní kasy každoročně cca 34 mil. Kč za prodeje obecních pozemků. Pokud by se prodeje nerealizovaly, hospodaření by se okamžitě ocitlo v červených číslech.

Co již vaši zástupci dokázali?
Také toho není málo, ale například: zabránilo se stavbě obřího developerského projektů pro 4000 osob, který provázely spekulace se změnou územního plánu. Zmapovali jsme podivné nekalosti kolem regulační studie území za nádražím, jejímž cílem bylo posvětit developerovi navýšení koeficientu zastavěné plochy. Snažíme se postupně rozklíčovat nevýhodné prodeje obecních pozemků. Naši kandidáti pomáhají při realizaci některých kulturních akcí, další jsou členy uhříněveských občanských sdružení. Je toho opravdu dost.

Co vy a váš koaliční potenciál?
Není velký, to je pravda. Na půdě zastupitelstva bychom byli schopni vytvořit koalici se SOUSEDY (kandidují s podporou KDU-ČSL), Piráty, popřípadě i TOP09. Naopak pro nás nepřipadá v úvahu spolupráce s hnutím Pro Prahu, za které kandidují bývalí členové ODS (starosta Coller, místostarosta Turnovský nebo člen komise výstavby a územního plánu Malčánek) nebo ODS, v jejímž čele stojí bývalý místostarosta Prahy 22 a Bémům radní pro územní rozvoj Martin Langmajer. Z ideových důvodů, a kvůli apatickému přístupu zastupitelů v letech 2010 – 2014 se nám nelíbí ani spolupráce s ČSSD.

Kolik vás stála kampaň a jak jste ji financovali?
V rámci kampaně jsme měli k dispozici celkem 101 000 Kč, z toho příspěvek pražského hnutí STAN byl 55 000 Kč, zbytek jsme vybrali pomocí dobrovolných příspěvků našich kandidátů a podporovatelů. Ze zásady jsme nepřijímali příspěvky od soukromých firem. Náklady na kampaň jsme se snažili co nejvíce ořezat. Odpadla např. částka za grafické práce, tvorbu a správu webových stránek, roznos propagačních materiálů či pronájmu reklamních ploch.

Napadají vás ještě nějaké otázky? Pošlete nám je na info@stan-praha22.cz a my je zde zodpovíme.