Velké strany se straní, malé se hledají: STAROSTOVÉ SE STARAJÍ

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (STAN) už dávno nejsou posledním vagónkem v rozjetém vlaku TOP09. Jsou otevření, sebevědomí, povzbuzení řadou úspěchů, ale především: Jsou pevně zakořenění v českém politickém systému a mají velkou touhu prosadit se výrazně v největších městech. Hlavně v Praze.

Především v Praze jsou voliči zvyklí vnímat hnutí Starostové a nezávislí jako poslední vagón vlaku TOP09, jehož lokomotivou je kníže Schwarzenberg a strojvůdcem Miroslav Kalousek. Ten pohled vytvářejí celostátní média zvyklá maximálně zjednodušovat. Ve skutečnosti jsou však Starostové a nezávislí zavedenou politickou silou s vlastním názorem a pevným zázemím. Svou politickou autoritu sice opírají především o více než sedm set starostů obcí a menších měst v České republice, ale to jsme teprve na začátku. V průběhu devítileté historie se pod hlavičkou Starostů a nezávislých ocitla dlouhá řada starostů okresních měst: Kutné Hory, Kolína, Neratovic, Litvínova, Kralup na Vltavou… Starostové mají ve svém středu i primátory statutárních měst – Juraje Thomu v Českých Budějovicích, Petra Kulhánka v Karlových Varech a Miroslava Adámka ve Zlíně. A také jednoho krajského hejtmana – Martina Půtu z Libereckého kraje, který je v hnutí předsedou. Ti všichni by se těžko zasazovali o spravedlivější rozdělování daní, které v minulém volebním období výrazně přispělo menším obcím, ale neubralo městům ani Praze, kdyby Starostové neměli své zastoupení i na celostátní úrovni.

Od roku 2010 mají Starostové a nezávislí své poslance ve sněmovně – v tuto chvíli jsou čtyři včetně místopředsedy poslanecké sněmovny Petra Gazdíka. Starostové mají i čtyři senátory sdružené v klubu Starostové a Ostravak vedeného starostou Božího Daru Janem Horníkem. A od května tohoto roku i svého prvního europoslance Stanislava Polčáka, místopředsedu výboru Evropského parlamentu pro regionální rozvoj.

Ani v Praze však nejsou Starostové nováčky: V tuto chvíli se ke hnutí Starostové a nezávislí hlásí deset pražských starostů malých městských částí. Letošní ambice uspět v největších a nejdůležitějších městských částech, ale také ve volbách do zastupitelstva hlavního města v Trojkoalici pro Pražany je tedy úplně logická.

Starostové v Praze si dobře uvědomují, že Praha není kořist, ale poklad. A pražské veřejnosti by rádi názorně předvedli, že zatímco strany se často jen straní, starostové se prostě starají.